Kiti pavojai: SVS, SKMS

Sukrėsto vaiko sindromas

Terminas „sukrėsto vaiko sindromas“ apibūdina pasekmes, kurios pasireiškia po to, kai mažo vaiko galva yra purtoma pirmyn ir atgal. Kūdikių ir mažų vaikų kaklo raumenys yra labai silpni, jie stiprėja pamažu, o kartu auga ir jėga, kontroliuojanti jų santykinai sunkias galvas. Jei vaikas yra purtomas, jo galva staigiai juda pirmyn ir atgal, o tai gali sukelti smegenų kraujosruvas.

Vaikai iki 5 metų amžiaus yra itin jautrūs galvos traumoms, o jų purtymas gali sukelti smegenų pažeidimus, dalinį arba visišką apakimą, kurtumą, mokymosi problemas, protinį atsilikimą, cerebrinį paralyžių, traukulius, kalbos sutrikimus ar mirtį.

Vaikai dažniausiai yra purtomi, kai juos prižiūrintys asmenys netenka kantrybės. Kai kurie kūdikiai yra linkę daug verkti, ypač jei jie alkani, pavargę, prisišlapinę ar išsituštinę į sauskelnes ar tiesiog nori atkreipti dėmesį. Dalis kūdikių yra linkę verkti tam tikru metu. Jų pamaitinimas ar pervystymas gali sustabdyti verkimą, tačiau kai kuriais atvejais net tai gali nenuraminti mažylio.

Daugelis suaugusiųjų mėgsta vaikus mėtyti ore, klaidingai painiodami vaiko krykštavimą su jauduliu ir nerimu. Toks vaikų mėtymas, netgi švelnus, gali būti kenksmingas ir vėliau sukelti rimtų sveikatos problemų.

Vaiko purtymo padariniai gali būti nepastebimi ilgus metus. Kartais jie gali pasirodyti tik vaikui pradėjus lankyti mokyklą.

Sukrėsto vaiko sindromo prevencija

• Niekuomet nepurtykite vaiko – nei iš pykčio, nei iš gerų paskatų. Nesvarbu, kaip beviltiškai jaučiatės, kad esate išvestas iš kantrybės – vaiko purtyti negalima.

• Nemėtykite vaiko į orą žaisdami.

• Jei jūsų prižiūrimas vaikas daug verkia, pabandykite:

lėtai pamaitinti vaiką ir padėti jam atsirūgti;

jei vaikas mėgsta čiulptuką, pasiūlyti jį;

paimti vaiką ant rankų ir pasivaikščioti ar pasūpuoti;

avažinėti vežimėlyje ar automobiliu, pasupti vaikiškose sūpynėse.

Stenkitės išlikti kantrūs. Jei jaučiate, kad negalite ramiai reaguoti į kūdikio verkimą, kad sunkiai sekasi valdyti savo pyktį, padarykite pertrauką – paprašykite kieno nors pagalbos arba padėkite vaiką į saugią vietą ir leiskite jam išsiverkti.

Į viršų

Staigios kūdikių mirties sindromas

Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) – staigi, netikėta ir nepaaiškinama sveiko kūdikio mirtis, kurios negalima paaiškinti po autopsijos, mirties vietos apžiūros ar sveikatos istorijos peržiūros.

SKMS yra viena pagrindinių 1 mėnesio – 1 metų amžiaus kūdikių mirties priežastis. Didžioji dalis tokių mirčių įvyksta iki 6 mėnesių amžiaus, taip pat dažniausiai tokios mirtys ištinka žiemos mėnesiais.

SKMS priežastys yra nežinomos, tačiau yra aišku, kas didina tokios mirties riziką. Tarp šių priežasčių yra ir tokių, kurios priskiriamos išorinėms mirties priežastims:

kūdikio miegojimas ant pilvo;

minkštų paviršių ir daiktų, kurie neleidžia cirkuliuoti orui, naudojimas vietose, kur miega vaikas (pavyzdžiui, pagalvių, lovų apsaugų ir kt.);

per didelis vaiko suvaržymas arba perkaitinimas, jei vaikas per daug aprengtas, per daug apklotas ar leidžiama miegojimo vietoje per daug įkaisti orui;

kūdikio nemaitinimas krūtimi;

kiti rizikos veiksniai, susiję su prasta vaiko priežiūra ir tinkamos kūdikiui aplinkos nesukūrimu.

SKMS prevencija

• Migdyti vaiką tik ant nugaros. Daugeliui vaikų reikia leisti miegoti tik ant nugaros, nors gydytojai, įvertinę vaiko sveikatos būklę, tam tikrais atvejais gali nurodyti vaiką migdyti ant pilvo (esant kvėpavimo sistemos sutrikimams ir kt.). • Migdyti ant kietų, plokščių čiužinių. Nenaudoti minkštų pagalvių, čiužinių ir kitų objektų, neleidžiančių cirkuliuoti orui ten, kur miega kūdikis. • Maitinti vaiką natūraliai, nes motinos pienas leidžia išvengti virškinimo ir kvėpavimo sutrikimų. • Neperkaitinti vaiko – per daug neprirengti, per šiltai neapkloti, neperkaitinti kambario, jį reguliariai išvėdinti.

Kitos aktualios situacijos

Tėvai turėtų žinoti ir šią aktualią informaciją apie situacijas, kuriose vaikams gali grėsti sužalojimai ar išorinių veiksnių nulemtos mirtys:

1. Niekada nepalikite vaikų automobilyje šiltuoju metų laiku, net jei norite išeiti kelioms minutėms. Automobilio vidus įkaista ypač greitai, pavyzdžiui, jei lauke oro temperatūra siekia +20 °C, po 5 min. automobilio viduje temperatūra bus +24 °C, o jei lauke temperatūra siekia +26 °C, po pusvalandžio automobilio viduje temperatūra pakils iki +42 °C. Vaiko organizmas sunkiau nei suaugusiojo prisitaiko prie karščio, dėl to net ir nedidelis temperatūros šuolis gali lemti vaiko perkaitimą.

2. Vaikams skirtų priemonių, tokių kaip vaikštynės, gultukai, supynės, šokdynės ir kt. naudojimas, yra susijęs su vėlesniu vaikų motoriniu vystymusi. Tėvai turėtų saikingai naudoti šias priemones, bet užtikrinti saugų vaiko judėjimą aplinkoje.

3. Kūdikių ir mažų vaikų mankštos bei užsiėmimai baseine sulaukia vis daugiau dėmesio, tačiau šios programos nebūtinai yra reikalingos motoriniam vaikų vystymuisi ankstyvame amžiuje. Specialistai teigia, kad tokie užsiėmimai kaip tik gali sudaryti sąlygas vaikų sužalojimams dėl menko vaikų kaulų išsivystymo laipsnio. Be to, užsiėmimų baseinuose metu taip pat kyla papildoma rizika paskęsti, jei elgiamasi netinkamai. Taigi, sveikatos priežiūros specialistai vaikų mankštų siūlo atsisakyti, jei nėra sveikatos sutrikimų ir jos nėra paskirtos gydymo tikslais. Laikoma, kad plaukimo pamokoms vaikai yra pasiruošę tik nuo 4 metų amžiaus.

4. Reikėtų atkreipti dėmesį į sąlygas, kuriose fotografuojami vaikai, ypač naujagimiai. Negalima naudoti blykstės arti vaiko akių, kabinti įvairių fotografavimui skirtų priemonių virš vaiko. Rekomenduojama nestatyti kūdikio į priverstinę pozą. Jei norima vaiką pastatyti į kokią nors pozą (pavyzdžiui, kad jo galva būtų paremta rankomis), reikėtų fotografuoti prilaikant suaugusiajam, o vėliau nereikalingus elementus ištrinti . Negalima vaikų fotografuoti pavojingose pozose, pavyzdžiui, guldyti jų ant sūpynių.

Į viršų